- Disa nga veset e kqija -

  - Disa nga veset e kqija -
Besimtari gjithmon duhet te kujdeset qe re mos arakterizohet nga vese te keqija disa prej te cilave do ti permendim:                                           

.te genjesh
.te urresh
.te shpifesh
.te besh vjedhje
.te nbash inat
.te besh bidate {risi ne fe}
.ti duash kafiret {pabesimtaret}
.te demonstrosh
.te kerkosh bela
.te nervozohesh
.te mos pendohesh
.te betohesh shum
.te besh padrejtesi
.te kerkosh dhurata
.te jesh mendjemadh
.te te shikosh haramin
.te mos e mbash fjalen e dhen
.te mos frikesohesh nga Allahu
.te ngulesh kemb ne injoranc
.te lakmosh pasuri dhe pozit
.ti perhapesh gjerat e fshehta
.te tallurit me te metat e tjeter kujt
.te flasesh fsheht ne pranin e tjeter kujt
.te te mos e presesh perfundimin e atij qe flet
.te perdoresh pasurin e tjeterkujt pa leje
.te shprehesh qart se nuk e ke pelqyer at qe eshte folur
.ti thuash folesit se e di at per te cilen po flet
.tu besh armiqesi dietareve
.te pelqesh te te lavderojn
.te flasesh prapa kraheve
.te mos e mbash sekretin
.ti thyesh zemren tjetrit
.te flasesh fjal te keqija
.te flasesh em ze te lart
.ti perqash muslimanet
.te mos i kryesh farzet
.ti shqetsosh te tjeret
.te flasesh pa kontroll
.te flasesh per veten
.te kritikosh pa vend
.te behesh xhelozosh
.te mallkosh te tjeret...
 

Komente
 
Linqe
 
Kurani Fisnik - Shkarko!

Rijjadus-Salihin - Shkarko

Falja e namazit

Dëgjo Kuran online

Kuizi Islam
 
Numri i vizitoreve 333891 visitors (1201288 hits) klikime.=>

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free