"SEKRETET E VOGLA TE JETES"

                        "SEKRETET E VOGLA TE JETES"

 

.Buzeqesh shume.

.Koston e ka zero ndersa vleren shum te madhe .

.Behu trim edhe peo nuk qe , sillu si i till .

.Therriti njerezit me emrat e tyre te vertet .

.Mos i vere shum detajet .

.Mos i beso asnjeher pamjes se pare .

.Kur t'i japesh borgj shokeve behu larg pames , mund t'i humbesh qe te dy .

.Qendro larg atyre personave qe nuk kane se qfar te humbasin .

.Mos i shkeput lidhjet me asnje njeri .

.Flit fjale te madhe por mbaje at .

.Mos prit nga jeta qe te jete gjitmon e meshirshme .

.Behu i sjellshem .

.Falenderoi ata qe te bejn nje te mire .

.Kohen dhe fjalet perdori me kujdes , nuk kthehen mbrapsht .

.Vishu bukur , njerezit pershtypjen e par e lejne me pershtypjen e tyre .  

.Mos vepro ndryshe nga keshillat qe u jep te tjereve .

.Perfundoje qdo pun qe e nis .

.Mos ia nderprit fjalen njeriut .

.Priti ne kemb ata qe te vin ne vizit .

.Perpara se te vdesesh, siguroji vetes vendin e varrit dhe shko shpesh atje .

.Dysho tek ata persona qe thon shpesh , " Une jam i drejt ".

.Asnjeher mos e kryej komplet pagesen perpara se te ket perfunduar puna .

.Asnjeher mos dil ne pazar duke qen i uritur .

.Perveq vdekjes asgje nuk eshte e rendesishme sa duket .

.Gjeja per te cilen kane me shum nevoj njerezit eshte ta kuptojn se i vleresojn .

.Asnjeher mos jep doreheqje nga nje pun pa gjetur pune tjeter .

.Mos te degjosh disa raste  te volitshme e trokasin leht deren .

Komente
 
Linqe
 
Kurani Fisnik - Shkarko!

Rijjadus-Salihin - Shkarko

Falja e namazit

Dëgjo Kuran online

Kuizi Islam
 
Numri i vizitoreve 331381 visitors (1194922 hits) klikime.=>

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free