qka pas RAMAZANIT?

qka pas RAMAZANIT?
    Vellezer dhe morta musliman selamun alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.
     E dini fort mire se tani me e kaluam muajin e shejt te ramazanit po edhe festen e pajramit.
     inshAllah Zoti naj ka pranu krejt ibadetin krejt umetit te Muhammedit s.a.v.s
     Eshte me rendesi te madhe me ja bo ne vettit kete pyetje se qka pas Ramazanit?
     A duhet ta mbajm ritmin e  ibadetit ne formen e Rmazanit a  ti kthehemi kohes se vjeter qysh
     kemi qen me par  ndoshta ne gjunahe te mdhaja apo te vogla Allahu e din ma mire.
     vllazni dhe motra ramazani kaloj dhe ai qe e ka adhuru Allahun vetem ne ramazan apo e ka
     Rmazanin vetem per hater te naj kujt e jo per hater te Allhut le ta din mire se Rmazani ka shku
     po ai qe e ka adhuru Allahun me plot bindje dhe pret shperblim prej Allahut le ta adhuron ende
     Allahun se  Ai eshte i gjall dhe nuk vdes kurr i pa fillim e i pa mbarim.
                  me ket kete mesasazh timin ne kete leter deshta me ju porosit ju po normal duke fillu
                  prej vetit se mos me e hup shpresen te Krijuesi i gjithsise. 


     o ti i cili ke ber durim gjat kti muji dhe je rujt prej harameve
     o ti i cili e shijove embelsiren e imanit-besimit- 
     o ti i cili nuk pritove ne namaz dhe more abdes ne te ftoft dhe ne vap dha se theve urdherin
     o ti i cili lexove  lexove fjalet e pastra te Allahut dhe u sherbeve me to ne jeten tende mos e
                mos e hup shpresen te Allahudhe mos i shkatrro veprat e tua te mira e ti kthehesh 
                mekateve te meparshme se padyshim Allahu eshte fales dhe fal shum.
                Ndoshta Allahu ne kete muaj ta ka pstru  fleten tende te xhunaheve se te ka pastru
                ne duhet te bejme kujdes te madh dhe mos ti rrenojm kto vepra  ...
  Per mos me zgjat shum dhe me tepru me ket mesazh ju uroj mirsi ne jete dhe inshAllahdon Zoti  na i ka pranu veprat tona te mira e na i ka fal xhunahet.per fund edhe nje  citat shum terheqes te veter qe e lexova dhe me terqethi. i than sahabet nje beduini se a din ti ta lusesh Allahun per di qka ? ai ju tha po mor si jo ?
 tha kshtu beduini; O Allah na prune islamin pa e kerku na prej Teje, ateher na mundeso te hym ne xhennet pasi qe ne po e kerkojm kete prej teje. 
  nu fund ju pershendes me selamun alejkum we rahmwetullahi we berekatuhu.

Komente
 
Linqe
 
Kurani Fisnik - Shkarko!

Rijjadus-Salihin - Shkarko

Falja e namazit

Dëgjo Kuran online

Kuizi Islam
 
Numri i vizitoreve 337257 visitors (1208931 hits) klikime.=>

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free