Dashuria dhe koha

Dashuria dhe Koha .
 
Allahu i Madherishem ne Kur'anin Fisnik thote :Betohem ne kohen - Asr . 1 .
Nje her ne nje ishull jetonin te gjitha llojet e ndjenjave limturia , merzia , dituria dhe dashuria .
Nje dit te gjithve ju njoftuan se ishulli do te fundoset dhe te gjith ndertuan anijet  e shpetimit perveq dashuris .
Deshiroj te mbetet deri ne momentin e fundit .
 
Kur ishulli gati u fundos vendosi te kerkoj ndihm : pasuria kaloi pran saj ne nje anije te madhe ,
Dashuria e pyeti ?
Pasuri a me mer me vete ?
Jo nuk mundem u pergjigj pasuria , kam shum ar dhe argjend ne anije sa qe nuk kam vend per ty .
 
Dashuria e luti merzin qe ta marr:
Merzi a me mer me vete ne anijen tende ?
Oh dashuri aq jam e merzitur dhe me duhet te jem vetem .
 
Lumturia kaloi pran dashuris por me qe ishte e gezuar nuk e degjoi fare thirrjen e dashuris.
 
Papritmas dikush pershperiti :
Eja dashuri un do te marr . Ishte ky nje plak i moshuar .
Aq e lumtur dhe e gezuar dashuria harroi ta pyes plakun se ku po shkojn .
Kur arriti ne vendin e caktuar plaku shkoi rruges se tij.
E vetedijshme sa i kishte borgj plakut dashuria e pyeti nje dietar :?
Kush me ndihmoi dhe me shpetoi ?
Ishte koha u pergjigj dietari
Koha ? u habit dashuria , perse me ndihmoi ajo ?
Dijetari qeshi dhe me urtesi iu pergjigj :
Sepse vetem koha eshte e aft ta kuptoj vleren e vertet te dashuris . 
 

Komente
 
Linqe
 
Kurani Fisnik - Shkarko!

Rijjadus-Salihin - Shkarko

Falja e namazit

Dëgjo Kuran online

Kuizi Islam
 
Numri i vizitoreve 337258 visitors (1208941 hits) klikime.=>

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free