ALOE VERA

ALOE VERA PDF Printoni E-mail


Nje njeri u ankua tek Profeti s.a.u.s. se gjate kohes se haxhit i dhimbte syri dhe Profeti s.a.u.s. i tha te vendose aloe.

Nese aloe perzjehet me ilaçet e tjera, ajo menjanon efektet anesore te tyre. Gjithashtu ajo perdoret per sherimin e kapakeve te enjtur te syve, semundjeve te melçise, hepatitit akut dhe semundjeve digjestive. Druri i Aloes eshte i dobishem kunder kolles dhe te vjellave, si dhe forcon zemren dhe shqisat. Aloe Vera permban mbi 20 lloje mineralesh, qe jane te domosdoshme, per organizmin e njeriut, si p.sh. calcium, fosfor, kalium, hakur, natrium, klori, mangani, magneziumi etj. Gjithashtu ajo permban barbaloine, antranol, antracen, acid cimetik, acid aloik, vaj eterik, rezistanol, vitamin ate shumellojshme etj.

Aloe Vera ndihmon tretjen, qarkullimin e gjakut, funksionimin e veshkave, te melçise, fshikezes se temthit, lehteson dhimbjet reumatizmale, ul nivelin e kolesterines dhe te triglicerideve, si dhe nivelin e sheqerit ne gjak tek diabetiket, forcon sistemin imunitar dhe ka efekt antikancerogjen.

Historia e Aloe Veres eshte shume interesante. Si bime sheruese, per here te pare aloe permendet ne periudhen sumerike, ne pllakat prej argjile. Tek nje mumje egjyptiane eshte gjetur, ne vitin 1550, nje papyrus, i cili permendte vetite sheruese te aloes. Tek greket e vjeter, Aloe ka simbolizuar bukurine, durimin, lumturine dhe shendetin. Hipokrati (i cilesuar si babai i mjeksise) e cileson Aloe Vera-n, ne nje tekst te tij si: stimulus per rritjen e flokeve, sherues se tumorrit, sherues ne problemet e stomakut. Kinezet e perdornin Aloen per sherimin e semundjeve te lekures dhe djegieve. Ne Japoni, Aloe eshte bima mbreterore dhe perdoret per sherim net e gjitha semundjet. Gjithashtu, kjo bime eshte perdorur edhe mjeket e ushtrive romake, per mjekimet e luftetareve.

 

Komente
 
Linqe
 
Kurani Fisnik - Shkarko!

Rijjadus-Salihin - Shkarko

Falja e namazit

Dëgjo Kuran online

Kuizi Islam
 
Numri i vizitoreve 349257 visitors (1227941 hits) klikime.=>

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free