Minushe Daku
Minushe DAKU

 

 

Fillimi

Nga te filloj, kah t'ja mbaj

 

oj penda ime e dashur....

 

dikur shkruaje me vrull

 

e tani vervitesh neper duar

 

te e nje poeti te fjetur!

 

 

 

Flas me vehten,

 

mendimet vertiten

 

dhe nata ngadaaaal ecen dhe shpejt kalon.

 

 

 

Dyndje horizontesh ne mjegullen e ndjenjes,

 

dhe zemra lengon qe fjalet nuk dalin dot.

 

KU ngeci qelesi i poezise miku im????

 

A mos valle me humbi miqesia dhe nuk gjej me fjale??

 

Sa te humbur jane njerzit pa miq,kete e di ti, une dhe te gjithe,

 

por.....

 

koha po vrapon

 

dhe miqesia çalon

 

e diku neper tatpjeten mendore

 

e gjen vehten bosh ....

 

 

 

Me te vertet njerzit jane ne humbje.

 

Me vie te bertas,

 

te leshoj ze e te therras....

 

por thone zeri i femres avret...

 

 

 

Kthjelloni mendjen o njerz,

 

mos lejoni te na iken koha

 

e bashke me te dhe zemrat .

 

E kot!

 

 

 

Sot te gjithe jane te mencur !

 

Leje se kerkah nuk je te thone,

 

mos u merr me shpirteroren...

 

vrapo se koha po ecen...

 

dhe materializmi po verbon.

 

 

 

Per miqesi interesi te ndihmon

 

nuk gjen ndermjetes me te sinqert.

 

EEE miku im,

 

poezia ime

 

dhe libri im. 

....................................................

Kakofoni


Kataklizme endrrash,

furi shkaterruese

e personalitetit materialist intelektual,

Rrebesh materializmash

kaplojne burgjet e erreta evropiane,

Laser shfrenimine

brendine e njerzimit modern,

Panike, frike, krenari, ambicie,

epsh e shtazari

jane bere lemsh ne guasken njeri...

dhe ngadaaale biene fundin e detit te Zi,

e stoike mbi te lundron e shtrenjta Tradheti!!!

Loje shkronjash

mbi qiellin e zymte zbavitje numrash

ne token e shtrydhte..

Kaplon dora mendjen tinezare

ndihmon lakmine per emrin TRADHETI

dhe per te punon i bukuri KORRUPSION.

..............................................

FIKSIM PA PARAMENDIM

Thone se jeta nuk ka kuptim;

Vitet kalojne e qetesia nuk ze vend...

Fatin e destinuar duhet perjetuar.

Keshtu pohojne njerz te paautorizuar!

Vershime mendimesh ndeshen

e shperndahen mbrenda trurit tim!

Pse thone jeta nuk ka kuptim?

Fleta injorance kaplojne kete fiksim.

Disa thone se jeta eshte bosh, e zbrazet...

Zbrastire normative atakon

lobin mendor,

Shpirti prape mbeti bosh.

Gjendja u acarua,

truri e shpirti u turbulluan...

dhe trupi nuk ndihmon dot,

por bjen ne shok!!!

U rikthye normaliteti.

Sa pyetje mbeten pa pergjigje

qe nuk i gjen dot.

Po fjala shprese?!

C'kuptim ka?

FIKSIM PA PARAMENDIM

................................

Allahu

O All-llah

zemra lengon,

shpirti renkon,

trupi calon,

Ty te kerkon.

Bresheri dhimbjeje

bie mbi sy,

ajo loton e permallon

vetem per TY.

..............................

Nje hap ne pertejshmeri 
E une mbeshtjelle me terr te zi...

Mbaj mend nje jete pa jete,

pa perjetim

ankth e merzi,

pa te dashuren embelsi.

Nje cast ne pertejshmeri

e une u bera si cilimi...

ne vetmi.

Ne burg te erret, pa drite...

ne varr te zi.

Nje hap pertej dhe u ndava

nga e ashtuquajtura bote.

Prape mbeta vet...

Dhe dheu paska mbuluar tenin tim te ri.

Ika, shpetim nuk paska

Kesaj i thone te dashur miq

Realitet ne pertejshmeri..

AHIRET

 

TE LUTEM FALEM O All-llahu im!
Komente
 
Linqe
 
Kurani Fisnik - Shkarko!

Rijjadus-Salihin - Shkarko

Falja e namazit

Dëgjo Kuran online

Kuizi Islam
 
Numri i vizitoreve 334010 visitors (1201806 hits) klikime.=>

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free