Kerim Gashi

Xhelozia
Po shof vetem bardh e zi
Realiteti me eshte bere marrezi
Qdo gje me eshte e dyshimte
Edhe te kuqen e konsideroj te perhimte

E ndjej se te gjithe me kan inate
Kerkoje drite per qdo nate
Kerkoje erresire ne mesdite
Per ta studjuar te bardhen me nevoitet drite

Me e besueshmja me eshte bere dyshimi
Me e dyshueshmja me eshte bere besimi
Nga humbja fitimin e kerkoje
Kur te tjeret fillojne une mbaroje

Tek une e keqja dhe e mira jan te dashuruara
Tek une fluturimet jan te ateruara
Tek une ngecjet jan te avancuara
Tek une gjerat e erreta jan te ndriquara

Edhe zemra ime eshte kunder meje
Ndjeje se vdekja me thot jam pas teje
Fati me thote mos llogarit ne mua
Sepse duhet te besosh ne aftesit e tua

Shpesh me pushton egoja
Edhe pesha sprovohet tek peshoja
Edhe arsyeja mbeshtetet tek provoja
Si Edhe qielli llogarit tek mbuloja

Brengosem kur nuk brengosem
Dua te jem me I miri dhe te persosem
Kur jam xheloz thjesht prangosem
Dua ti arrij te gjithe dhe para tyre te vendosem
Mike me eshte bere zilia
E dashur me eshte bere xhelozia
E humbur me eshte shpall liria
E theksuar me eshte lakmia
Sepse tek une qendron xhelozi

........................

Mirënjohja

 

Qdo gje te bukur shijova

Pasuri te madhe disponova,

Shume te mira absorbova,

Qka ishte e embel e shijova.

 

Kjo bote eshte e imja ,kete bindje e krijova.

Asnjeher nuk mendova ,

Se valle ne jete ku gabova,

Qe a duhet per keto ,dikujt ti falenderona.

 

Mendova se kush falenderim meriton.

Lindja e ketij mendimi shpejt perendon.

Eshte AI qe premton dhe realizon,

Qe adhurimi dhe mirnjohja ATIJ I takon.

 

Krejt keto begati qe perjetova,

Asgje ne jete nuk mbetë qe nuk e shijova.

Por duke gabuar nuk pushova,

Ngajeher urdhrat e TIJ injorova,

Dhe per te mirat qe I gezova nuk u falenderova.

 

Sa I hidhet eshte gabimi!

Sa I vlershem eshte pendimi!

Sa I pa vler eshte zhgenjimi!

Sa I art qe eshte falenderimi!

 

Sa I embel eshte gezimi

Qe buron nga pendimi

Sa I pasur eshte veprimi

Qe ka synim falenderimi

 

Per te gjitha qe jetoja,

Per te mirat qe shijoja,

Per ate toke qe banoja ,

Per femijet qe nuk I ledhatoja,

 

Ne veprat e keqija qe peshoja,

Per premtimet qe nuk I realizoja,

Per Te keqijat qe beja, qe vetes ia lejoja,

Per shendetin qe kisha dhe nuk falenderoja,

Por nje gje me ne fund kuptova!

Se vendin primar ne jete duhet ta kete MIRNJOHJA.

....................................................

Dituria

 

Eshte kjo pasuria?

Qe te shpie tek lumturia,

Eshte kjo lumturia?

Qe buron nga dashuria,

Dua ta njof dashurin

Dua ta provoj trimerin

Dua ta shfrytezoje te njomen rinin

Qe ta pres I fort pleqerin

Me nevoitet diqka

Me mungon shumqka

Diqka dhe shumqka qe kam nevoje

Qe me kurreshtje pres ti takoje

Hulumtojë dhe kerkojë zgjidhje

Qe me te panjohuren te krijoj lidhje

Ishte kjo e pavrejtur per mua

Shpejt u binda qe ka vlere per mua

Eshte kjo qe te fshehuren e zbulon

Eshte kjo qe te premtuaren e realizon

Eshte kjo qe pesimistin e motivon

Qe te ecesh ne te ardhmen ,rrugen ta tregon

Qeshte kjo qe te komplikuaren ma thjeshteson

Qeshte kjo qe te shtremburen ma drejton

Eshte kjo qe te qmuaren e vlerson

Apo edhe te vetmuarin e shoqeron

Eshte kjo qe te keqen ma pasqyron?

Eshte kjo qe te miren e justifikon?

Eshte kjo pasuri qe te varferin e pasuron

Qe tash ,per te ardhmen suksese te premton

Me perngjan shume ne trimerin

Me ngjan me teper ne pasurin

Qeshte kjo qe sa here qe han te shtohet uria

Eshte kjo!kur te hash shkronja te shtohet dituria

Kjo eshte ajo dhe quhet Dituria

Dhurat e madhe nga Perendia

Te ndihmon ta njohesh veten

Por edhe ta qmosh jeten

Dhe ta veresh te paverejturen

Qeshte kjo qe drite leshon

Naten, erresiren ta ndriqon

Qeshte kjo qe genjeshtren e heton

Qe edhe te verteten ta mediton

Jeta quhet dituriSepse synon ne perjetesi

Jeta quhet perjetesi

Sepse llogarit ne dituri

..................................................

Padrejtësia


Perse çdo kund gjendesh

Perse kaq shum frekuentohesh

Perse shumica te shoqerojn ty

Besa edhe te dashurojn ty

Perse lendoni ,kur nuk ju lendojnê

Perse harroni ,kur nuk ju ledhatojnê

Perse demtoni kur nuk ju demtojne

Perse qeshni kur nje femije syte I lotojne

Perse i urreni,kur ju rrespektojnê

Perse gezoni ,kur te varferit varferojne

Perse te drejtat tona na mohojne

Perse kaq veshtirê zemrat e sinqerta te mbijetojne

Te gjith jan kunder te sinqertit

I besojne genjeshtarit e jo te vertetit

I ndihmojne te fortit e jo te shkretit

Dhe me shume I duan te dridhurat e termetit

Perkrahin padrejtesin dhe jo realitetin

Denojne te pafajshmin e jo kriminelin

besojne genjeshtren e jo realitetin

Per ta degjeneruar nje shoqeri ,

I godasin themelin

Duroni o ju zemra te sinqerta

Jan ne perendim kohet e erreta

Jan ne lindje kohet e blerta

Eshte ne lindje, si nje bime e drejtaPo fute rrenje lumturia

Eshte ne kembe mevetesia

Po ngadhnjen urtesia

Po triumfon pafajsia

Dhe po lulzon lumturia

.............................................

Nënë mos më vrit

 

Me ler te jetoj

Me ler te lotoj

Me ler qe fjalen nene ta mesoj

Sa linda, dhe tash po perendoj

 

Nese ke vendos te besh krim

Mos me hudh ne kanalizim

Qeshte ne mua ky hidhrim

Pse e gjithe ky frymezim

 

Oj nene ,dua te jetoj

Me lere te shpresoj

Dua jeten me ty ta kaloj

Dhe Me ty te endrroj


Oj nene pse po me mbyte

Vall edi?

qe kam dal nga epshi yte
Oj nene mendo per se fundi here

 

Mos me vrit se do pendohesh perher

Ke meshire me ler te jetoj ,

Mos lejo qe kete trishtim ta perjetoj
Ani moj nene mos me ndegjo

 

Nese nuk me do ,ateher vepro

Ateher me mbyte dhe me lesho

Me peshty dhe me gropo

Pastaj me Dhee te zi me mbulo

Te lutem oj nene, te nenshtrohem

Mos me hudh ne kanalizim

Po frikesohem ,Po me vjen trishtim

Nena ime kjo ishte per ty qeshtja e sprovimit

 

Ndoshta shihemi ne diten e gjykimit

A te jet dita pajtimit ,apo e hidhrimit

Por ateher eshte vone qe te jete dita e pendimi

........................................

Islami Paqe

 

Mrekullia e nenqmuar
Si loti i paster dhe i kulluar
E verteta e injoruar
Si uji I kthjellet dhe pastaj I turbulluar

Thesari I porositur dhe I dedikuar
Per njeriun mesim se si eshte krijuar
Te meson se pse jeton
Dhe te njofton me Zotin qe lindjen dhe vdekjen e dhuron

Drita qe ndriqoi mendjen
Ngjalli dashurin dhe gjeneroi endjen
Keshilla qe ia ndriqoi rrugen njerzimit
Ngjalli shpresen me ndihmen e pendimit

Udherrefyes per ata qe mendojne
Shperblim per ata qe besojne
Suksese per ata qe meditojne
Dhe rezultate te pritura per ata qe shpresojne

Te mbeshtetesh tek islami
E ndaluara quhet harami
Nese per te bukuren te ka marr malli
E lejuara quhet hallalli

Te ofron zgjidhje ne veshtiresi
Te ofron force ne trimeri
Te ofron drejtesi ne padrejtesi
Dhe ofron perkrahje ne dituri

Kjo bote ka nevoje per nje tjeter faqe
Eshte ne kerkim te arsyes ,po kerkon shkaqe…
Islami eshte shpresa e fundit ,qe ofron paqe

.........................................

Nënë mos më lë

 

Q’te pengoj nese jetoj

Sa her enderroj te te perqafoj,

Pse nuk po mundem te buzqeshi kur deshiroj

Enderroj qe nuk po mundem te fluturoj

 

Sa fort merzitem kur nuk te kam

Te gjithe me thojn pse nuk po han

Vall moj nene je e lumtur qe me braktise

Ndoshta nuk ke dashur qe te behem hise

 

Vall moj nene ke qen femije ndonjeher

Ke qendru e vetme kurrnjeher

Mesiguri dikush të ka ofruar preher

Dhe pastaj e vetme nuk je ndjer

 

Qaj,qaj,qaj!

Me lot syt po i laj

Nuk e di pse ? nuk kam faj!

Vetem e di se nuk kam nene, dhe po qaj

 

Po ndihem e veteme si kurr ndonjeher

Nuk po di kend ta quaj nene

Nuk e kam pare asnjeher

Vetem me ka dhene jete ,

dhe me ka lere

 

Nata po me frikson

Vetëmia po me shqeteson

Erresira po me kaplon

Kerkoj ngrohtesi por askush nuk me dhuron

 

Kur flej askush nuk po me mbulon

Jam e uritur por askush nuk me degjon

Se kam nenen qe te me ledhaton

Batania e vetme me eshte bere hena

 

Po me ngrohe me rrezet e lena

Per te me ngushlluar

Se me ka braktisur nena

......................................

Nëna ime

 

Nena ime quhet loti

Kur e hidheroj ,

keqesohem si moti

Kur I them se nuk e dua

Ajo afrohet dhe me perqafon mua

I them se e urrej,ajo me ledhaton

E nenqmoje dhe ofendoje,

por ajo me meshiron

Pas gjithe kesaj me afrohet dhe me puth ballin

Me afrohet dhe me pyet se si e kam hallin

Quditem ,habitem dhe brengosem

Thell ne zemer prangosem

Qfar kam une ! ne vete po alivanosem…

Se çfarë mekate po bej ndaj saj ,thjeshte po tendosem

Fillova te qaj, te qaj dhe te pendohem

Kur I mendoj mekatet ndaj saj,

I teri njollosemTrup e shpirt thellë renkohem

Por nena me lutet qe te mos brengosem

Tani Mendoj thellë dhe meditoj

Lindja e ketij meditimi shpejt perendoj

Thellë ne mendje shqetesimi me kaploj

Do arrijë qe keto padrejtesi ndonjeher te I shpagoj

Nena ime, 9 muaj te isha barre, derisa me linde

Me ushqeve derisa me rrite

Ishe ti qe me shkollove dhe arsimove

Te eci dhe te vrapoj ti me trajnove

Gjithmon pranë me qendrove

Te vishem dhe te sillem bukur ti me mesove

Ne rruge te dreje ti me keshillove dhe me drejtove

Dhe Sa e sa here ne jete me shpetove

Me kujtohet se qfar bere per mua ti

Kur qaja ,qaje edhe ti

Kur nuk haja ,

nuk haje edhe tiKur nuk fleja ,nuk fleje edhe ti

Dhe kur semuresha ,semureshe edhe ti

Oj nena ime ,te lutem me fale

Jam penduar per ato gabime pale pale

Tash ,deshiroje qe kete pleqeri te ta lehtesoje

Te te beje te lumtur dhe te te gezoje

Dua qe ti me behesh loti I gezimit

Ne menyre qe ky lot ,te simbolizon shenjen e pendimit

Te jete shenje ndergjegje dhe meshirimi

Kritika eshte per mua ,per ty eshte falenderimi

.....................................

Pendimi

 

E premtova zemren time

Qe pendimi te jete prehja ime

Por jeta e “bukur”dhe pasuria ime

Per pendim nuk me la te hy ne mendime

 

Kokefortisia thot :une fitova

Jeten pa ndergjegje e vazhdova

Ne mekate gjithmon triumfova

Tash nga zemra ime u gjykova

 

Ku eshte premtimi qe nuk e realizova

Me kaploi pikellimi

Fillova ta njof se si eshte gabimi

Ndjeva se perveq lindjes egziston edhe perendimi

 

Mendova!

Se me erdhe denimi

Qe nuk u realizua premtimi

Por me ne fund u korigjova

 

Nje premtim te shenjet e realizova

Tash nuk mendova por veprova

Dhe me ne fund pendimin e shijova

Jam I lumtur per gezimin qe më ka ardhë

 

Tash I penduar ndihem faqebardh

Tash shume te mira po me rrethojne

Syt e mi prej gezimi po lotojne

Tash te gjithe po me rrespektojne

Dhe per kete pasuri qe kam te gjithe po me pergezojne.
Komente
 
Linqe
 
Kurani Fisnik - Shkarko!

Rijjadus-Salihin - Shkarko

Falja e namazit

Dëgjo Kuran online

Kuizi Islam
 
Numri i vizitoreve 334003 visitors (1201574 hits) klikime.=>

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free