Jehona Përquku

 


Rruga e besimi

Ecja nen diellin e praruar
qe hutonte shikimin tim
neper erresiren e mbuluar
qe tretej nje kujtim

nen henen e ndriçuar
qe shenderiste nje rrugëtim
ne heshtjen e trazuar
qe ngerthente nje pikllim

nen ujevaren e kulluar
qe thahej shtrati pambarim
ne bjeshken e shkatërruar
qe te zgjonte nje trishtim
ne kullosen e gjelbëruar
qe braktisur me mallëngjim

Ne naten e paharruar
qe kërkoja nje strehim
nate me mall e veshtruar
qe digjej shpirti im

Aty ku enderra u fik
ishte ndjenja e forcimit
mu hap rruga tek All-llahu
qe RRUGA E BESIMIT

.........................................

Mos më gjykoni!

  

 
...............................................


Jeto i lirë


Qka do të thotë i lirë?
Në errësirën e mbuluar,
Në mbijetesën e kërkuar,
Në frymën e zenkuar ,
Gjaku nga venat i kulluar,
Të vdesësh me nder e ndaluar,
Dritën kurr pa e shikuar,
Zemra e gjallë, mendja e shuar,
Etje ,durim i sakrifikuar ,
Tronditje e përjetuar,
Shpirti thell i trazuar,
Miliona shekuj për t’mos harruar.

Erdhi dita për të festuar,
Eh tani LIRI kemi Gëzuar,
Emocion i papërshkruar,
Me shekuj i luftuar,
Atë që deshëm e fituam,
Të gjithë në fund e kuptuan,
Jemi komb i bashkuar,
Me PAVARËSI u kurorëzuam……
KOSOVË qofsh e Bekuar!

......................................Shpresën kërkoja

Kur mbrenda hy e mbyllem,
Kërkojë të gjejë qetësinë,
Në errësirë të dendurë zhytem,
Mendimet , ënderrat me kapërdin.

Në kete natë të heshtur,
Vakumi e qetësia më mbuloi,
Dukesha si shkëmb i gdhendur,
Vetëm akrepi i ores më shoqëroi.

Nuk kisha fuqi ta tejkaloja,
Energjia mbrenda meje u shua,
Si trup i vdekur qëndroja,
Edhe bota jshtë u frustrua.

Më humbi Motivi të jetoja,
Edhe ajrin përreth e trazova,
Shkretirë ,etje ne mes te detit,
Fjalën e vetme ,,shpresë” kerkoja

................................

SEKRETI I JETES

 
Nese jeton ne kete moment,

je perjetim i erresires dhe drites,

qdo gje qe shijon me te vertet,

Jeta, eshte dhurat e natyres

 

Kur ne kerkojme meshire,

qetesine shpirteore te vetevetes,

pajtohu me zemer e deshire,

Dashuria, dhurat e jetes.

 

Qdo Çast qe e jeton, falë,

respekt, shprese e gjallerise,

Ne ty nje jet e re po lind,

Puthja, dhurat e dashurise.

 

Njeriun fjala e nderton,

sherim i syrit bukuria,

e nga mbrenda e vlereson,

Rrenja e fjales eshte Dashuria...

..............................

 

VLERAGjdo gjë ne jetë,
është e mirë dhe me vlerë,
edhe pse ndoshta mendon,
se ty nuk të përket.

Ajo që është e pastër,
ajo që është e shenjtë,
edhe nese je i varfër,
tek ty do te gjej vend!

Kur hëna e dielli perëndon,
shpresa e fundit humbet,
zemra mendon se t'pushon,
mos harro se kurr nuk je vet.

Ai është me ty qdohere,
të mbron pa mbules,
ZOTI qoft me ty gjithmonë,
Ai te fali jet përher.....
Komente
 
Linqe
 
Kurani Fisnik - Shkarko!

Rijjadus-Salihin - Shkarko

Falja e namazit

Dëgjo Kuran online

Kuizi Islam
 
Numri i vizitoreve 334009 visitors (1201701 hits) klikime.=>

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free